Organik Zeytinyağı

Geleneksel bir zeytinyağını, tadı nedeniyle organik bir zeytinyağından ayırt etmek çok zordur. Bununla birlikte, zeytinlerin olgunlaşması ve yağın elde edilmesi bu iki yöntemde birbirinden farklıdır. Zeytinyağının, insan beslenmesindeki gücü inkar edilemez. Birçok faydası yanında dolaşım sistemi, sindirim sistemi, cilt ve kemik sistemi için iyidir.

Organik Zeytinyağı

Geleneksel bir zeytinyağı da bu faydalara sahiptir, ancak organik zeytinyağda bu faydalar daha yüksektir. Besin değerleri bakımından organik zeytinyağı, geleneksel zeytinyağından daha fazla besin içerir. Zeytin üretiminde böcek ilacı kullanılmadığı için özellikleri bozulmadan kalır. Ancak geleneksel zeytinyağında, üretimde kullanılan kimyasalların kalıntıları bulunmaktadır.

Oksidasyon bakımından organik zeytinler daha hassastır. İçlerinde meydana gelen herhangi bir değişiklik zeytinyağının kalitesini kaybetmesine neden olur. Bununla birlikte, organik yağ, içeriğindeki yüksek polifenol sayesinde oksidasyona karşı daha büyük bir dirence sahiptir.

Organik zeytinyağı üretiminde kimyasal madde kullanılmadığı için, doğaya ve yaşayan ekosistemlere zarar verilmemiş olur. Zeytin ağaçlarına ayrıca hayvan gübresi, yeşil gübreleme veya kompost gibi doğal gübreler verildiği için daha sağlıklı bir ömre sahiptir. Ağaçların içinde büyüdüğü toprak kirlenmez ve gelecekteki ekimlere toprak özellikleri korunmuş olur.

Zeytinyağı üetiminde ekstraksiyon en önemli adımlardan biridir. Zeytin toplanırken, organik tarımda büyük özen gösterilir ve temizlenir. Organik üretimde yağın çıkarılması, çok soğuk bir ortamda yapılır (ilk soğuk presleme eksi 28 derecede olur). Bu sayede daha yüksek kalitede organik zeytinyağı elde edilir.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik zeytinyağı test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik zeytinyağı testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.