Organik Yumurta

Doğanın dengesi bu kadar bozuldu ise ve insanlar düne göre bu kadar sağlıksız ise, bunda hatalı, bilinçsiz ve sorumsuz sürdürülen geleneksel tarım uygulamalarının rolü oldukça fazladır. Bu nedenle günümüzde doğal ürünler veya organik ürünler daha fazla dillenmeye başlamıştır ve işletmeler organik tarıma daha çok ağırlık vermektedir.

Organik Yumurta

Ülkemizde organik gıda sektörü üzerine yapılan araştırmalarda en çok tüketilen organik gıda maddesinin yumurta olduğu ortaya çıkmıştır. Bunu meyva ve sebze, bal, süt ve süt ürünleri ve tavuk izlemektedir.

Uzmanlara göre ülkemizde organik pazarının büyümesi önündeki en büyük engel, doğal ürün ve organik ürün kavramları arasındaki farkın iyi anlaşılamamış olmasıdır. Yumurtanın organik olması için, tavuğun yetiştiği araziden, beslenmesine kadar birçok konuda gerekli koşulların sağlanmış olması gerekir.

Organik yöntemlerle yetiştirilen tavuklar, belli bir alanda serbestçe dolaşabilen tavuklardır. Bunlar organik yemler ile beslenmekte ve organik toprakta gezinmektedir. Bugün sıkça duyulan yürüyen tavuk yumurtası kavramı, organik tavuklardan elde edilen organik yumurtayı ifade etmektedir. Organik tavukçuluk ve organik yumurta üretiminde koşullar bir takım yüksek standartlar ile belirlenmiştir. Bu şekilde et ve yumurta kalitesi yükselmektedir. Bu arada organik yemler, belgelendirilmiş organik çiftliklerde üretilmektedir. Bu çiftliklerde genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılmaz ve suni dölleme yöntemleri uygulanmaz. Çapraz dölleme ile bozulan bitkiler ve hayvansal yan ürünler de yem maddesi olarak kullanılamaz.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik yumurta test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik yumurta testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.