Organik Un

Belgelendirilmiş un, ya da organik un, sadece doğal maddeler içeren toprakta yetişen ve pestisit içermeyen buğday tanelerinden öğütülen undur. Hasat edilen tahıl, fumigantlar veya ışınlama olmadan depolanmaktadır. Tahılların yetişmesi sırasında böcek ilaçları ve başka sentetik ajanlar kullanılmadığı için bunların tahıl bitkilerine girip una karışması söz konusu değildir.

Organik Un

Bazı fırıncılar organik undan daha iyi pişmiş ekmekler üretildiğini iddia etse de, organik un veya geleneksel undan elde edilen ekmeğin tadında temelde bir fark yoktur. Ancak unun dokusunda, ağartılmamış ve lekesiz unu farketmek mümkündür. Organik un hiçbir şekilde ağartılmaz. Ağartıcı ve bromat, unun albenisini arttırmak ve bayatlamasını geciktirmek için kullanılmaktadır. Oysa oksijene maruz kalarak doğal bir şekilde yaşlanan unun lezzeti doğaldır.

Günümüzde insanlar, organik tarımı ve çevre üzerindeki hassas etkisini desteklemek amacı ile organik un satın almaktadır. Geleneksek tahıl üretiminde kullanılan kimyasal gübre ve böcek ilaçları, toprağın ve yeraltı sularının kirlenmesine neden olmakta ve doğal yaşamı tehdit etmektedir. Toksik kalıntıların konsantrasyonları, hayvanların beslenme problemlerinden insan sağlığına kadar ciddi sorunlar yaratmaktadır. Organik tarım daha küçük bir karbon ayak izi bırakmaktadır ve iklim değişiklikleri üzerinde de yavaşlatıcı etkiye sahiptir.

Kısaca geleneksel yöntemler ile üretilen un, gıda sisteminin aşırı sanayileşmesinin bir sonucudur ve ağartılmış, çözülmüş ve kimyasal olarak değiştirilmiştir. Bu unların üretiminde maddi çıkar ve raf ömrü önceliklidir. Bu bakımdan artık organik unlar daha fazla tercih edilmektedir.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik un test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik un testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.