Organik Sebze ve Meyva

Organik sebze ve meyva tüketmenin birincil yararlarından biri, düşük pestisit seviyeleridir. Bununla birlikte, organik çiftlikler yine de böcek ilacı kullanmaktadır. Ancak buradaki fark, geleneksel çiftliklerde kullanılan sentetik pestisitler yerine, organik çiftliklerde sadece doğal yollardan elde edilmiş pestisitlerin kullanılmasıdır. Doğal pestisitler, kesinlikle daha az toksik özellik göstermektedir. Buna rağmen uzmanlar doğal olsalar bile hiçbir pestisit kullanılmamasından yanadır. Çünkü bu pestisitlerin bir kısmını sağlık riskleri taşımaktadır. Bununla organik sebze ve meyvalarda zararlı pestisitlere maruz kalma riski çok düşüktür.

Organik Sebze ve Meyva

Yapılan araştırmalara göre, gelenseksel yöntemlerle yetiştirilen şu sayılan sebze ve meyvalarda pestisit seviyeleri oldykça yüksektir ve esas olarak organik yöntemlerle yetiştirilenler tercih edilmelidir: patates, ıspanak, kara lahana, tatlı biber, acı biber, salatalık, kereviz, çeri domates, elma, üzüm, nektarin, şeftali ve çilek.

Ülkemizde organik tarım alanındaki ilk çalışmalar 1994 yılında başlamıştır. Bu tarihte yayınlanan Bitkisel ve Hayvansal Ürünlerin Ekolojik Yöntemlerle Üretimi Yönetmeliği ile birlikte bu alanda çok hızlı gelişmeler olmuştur. 2003 yılında organik tarım yapan firmaların sayısı 15 bine yakın iken bu sayı 2012 yılında 55 bini bulmuştur. Yine 2003 yılında 114 bin hektara yakın üretim alanı, 2012 yılında 700 bin hektarı geçmiştir. Ürün çeşidi ise 179’dan 225’e çıkmıştır.

Sebze ve meyva organik tarım faaliyetlerinde, çevreyi kirletmeyen, doğal dengeyi bozmayan, insanlara ve diğer canlılara zarar vermeyen, üretimden tüketime kadar bütün süreçlerin kontrol altında tutulduğu ve her aşamasının denetlendiği bir tarımsal üretim metodu takip edilmektedir.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik sebze ve meyva test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik sebze ve meyva testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.