Organik Peynir ve Tereyağı

Organik peynir ve tereyağı, inek, koyun ve keçilerden elde edilen organik sütten üretilmektedir. Yani organik belgelendirilmiş bir hayvancılık sisteminde yetiştirilmiş hayvanlardandan elde edilen süt kullanılmaktadır. Bu hayvanlar doğal şekilde beslenmekte, herhangi bir kimyasal maddeye maruz bırakılmamakta ve serbest havaya salınmaktadır. Organik peynir ve tereyağı üretiminde antibiyotik kesinlikle kullanılmamaktadır.

Organik Peynir ve Tereyağı

Organik peynir üretim süreci, üretilecek peynir türüne göre değişmektedir. Genel olarak organik peynir, besin değeri yüksek, enerji bakımından zengin, aynı zamanda yüksek kaliteli protein konsantresidir. Peynirde enerji, türüne bağlı olarak farklı miktarlarda bulunan yağdan sağlanır. Organik peynir tüketmek, minerallere de iyi bir katkı sağlamak anlamına gelir. Özellikle gelişme çağında, kemiklerin ve dişlerin oluşumu ve bakımı için gerekli olan çok miktarda kalsiyum içerir.

Organik peynir ve tereyağı seçmek, hayvanların kötü muamele görmelerini ve insanların antibiyotik ve diğer kimyasalları tüketmelerini engeller.

Peynir ve tereyağının ana maddesi olan organik süt, antibiyotiklerle tedavi edilmemiş ve üreme ve büyüme için hormon verilmemiş ineklerden alınan süttür. Bu ineklerin beslenmelerinin en az yüzde 30’u otlaklarda yapılmış olmalıdır. Kalan yemler ise, kimyasal gübreler, böcek ilaçları veya genetiği değiştirilmiş tohumlar içermemelidir. Geleneksel süt üretiminde bu gerekliliklere uyulmamaktadır.

Organik kurallarına göre, organik süt, antibiyotik verilmemiş bir inekten alınmalıdır. Bir ineğin antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekiyorsa, artık bu süt organik peynir ve tereyağ üretiminde kullanılamaz.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik peynir ve tereyağı test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik peynir ve tereyağı testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.