Organik Pamuk

Pamuk kesilmek üzere hazırlandığı zaman, önce çeşitli kimyasal işlemlerden ve banyolardan geçer. Organik pamuğun büyümesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Eğer organik pamuk bir şekilde işlem görecekse, bu sadece yumuşak bir çevresel boya veya kil gibi doğal bir renklendiricidir. İçindeki kimyasal maddelerin ve boyaların izleri nedeniyle geleneksel pamuk, organik pamuğa göre oldukça güvensizdir.

Organik Pamuk

Organik pamuk üretiminde, ekilen pamuk tohumları herhangi bir kimyasal madde ile işlem görmemiştir ya da bu tohumlar genetiği değiştirilmiş organizmalar değildir. Toprak çevrimlerine dikkat edilir. Bu durum toprağı güçlendirir ve suyu daha iyi tutmasını sağlar, çünkü toprakta daha fazla organik madde bulunmaktadır. Organik bir pamuk ürününde, filizlenen yabani otlardan kurtulmak için kimyasal maddeler kullanılmaz, aksine bu otlar el ile uzaklaştırılır.

Geleneksel pamuk üretiminin çevreye daha büyük olumsuz etkileri vardır. Çünkü dünya genelinde geleneksel pamuğun büyümesinde insektisit kullanılmaktadır. Bilinen en zararlı pestisitlerin bir kısmı, organik olmayan pamuğun büyümesi sırasında kullanılmaktadır.

Organik olmayan pamuk tarımı genellikle sentetik gübrelerin kullanılmasını gerektirir. Aynı zamanda belli bir alanda zararlı monokroplar yüzünden toprak kaybı da olmaktadır. Geleneksel pamuk yetiştiriciliği aynı zamanda yoğun sulama gerektirmektedir. Organik pamuk alanları, su ve toprak kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunmaktadır. Organik pamuk, gelensel pamuğa göre daha yumuşak ve çok daha emicidir. Alerjisi olan kişiler için organik pamuk, hipoalerjeniktir ve cilt tahrişine neden olmaz.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik pamuk test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik pamuk testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.