Organik Çarşaf ve Havlular

Firmalar, giderek daha fazla sayıda yatak ve banyo koleksiyonlarına organik çarşaf ve havlu eklemektedir. Organik elyaflardan yapılmış çarşaf ve havlular bugün daha fazla tercih edilmektedir.

Organik Çarşaf ve Havlular

Organik çarşaf ve havlular, tıpkı organik gıdalar gibi, kimyasal made kullanılmadan yetiştirilen liflerden dokunmaktadır. Ayrıca üretim sürecinde, kırışıksız kalmasına yardımcı olan ilave kimyasallar kullanılmaktadır. Bu da bu kimyasalların cilde doğrudan ulaşmaması anlamına gelmektedir. Ama hepsinden önemlisi, organik çarşaf ve havluların daha yumuşak dokuda oldukları ve özellikle de organik yatak takımları ile uyku kalitesinin arttığı da bir gerçektir.

Genelde çarşaf ve havluların temel maddesi olan pamuğun geleneksel olarak üretiminde dünyadaki pestisit kullanımının yüzde 16’sı kullanılmaktadır. Bu çok tehlikeli bir orandır. Organik pamuk, hiçbir zararlı kimyasal madde kullanılmadan yetiştirilmektedir. Genel olarak toksin, böcek ilacı, kimyasal madde ve sentetik gübre kullanmadan, toprak verimliliğini yöneten, çevre dostu bir tarım sistemini desteklemektedir. Bu, insanların ve çevrenin toksik kimyasallara maruz kalmaktan korunmasına yardımcı olmaktadır.

Organik pamuk, zehirli ve kalıcı pestisitler veya gübreler kullanılmadan yetiştirilirken, geleneksel pamuk üretimi bu ikisine de bağımlıdır. Pamuk bitkileri, dünyadaki ekili alanın yüzde üçe yakın bir kısmını kaplamaktadır, buna rağmen dünyadaki tarım ilaçlarının yüzde altısını kullanmaktadır. Yani diğer tüm ana mahsullerden daha fazlasını. Bu rakamlar organik pamuk üretiminin ve bundan elde edilen organik çarşaf ve havluların önemini ortaya koymaktadır.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik çarşaf ve havlu test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik çarşaf ve havlu testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.