Organik Bakliyat

Organik tarım, insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyen dost bir üretim şeklidir ve genel olarak organik tarımda, toprağın korunması, rotasyon, organik ve yeşil gübreleme, bitkininin direncini arttırma, bitki hastalık ve zararlılara karşı doğal düşmanlardan yararlanma gibi faaliyetler söz konusudur. Kısaca üretim alanının seçiminden üretim çalışmalarına kadar, hatta paketleme ve pazarlama aşamalarına kadar organik tarımın bütün aşamaları denetlenmektedir.

Organik Bakliyat

Doğal ürün ile organik ürün birbirine karıştırılmaktadır, oysa aynı şeyi ifade etmemektedir. Doğal ürün, organik tarım standartlarının altında olmayan, üretimde kimyasal maddelerin kullanılmadığı ve mümkün olduğu ölçüde insan sağlığına, doğaya ve biyoçeşitliliğe saygı gösteren yöntemlerle üretilen ürünlerdir. Kısaca doğal ürünler, çok az işlemden geçmiş ve sentetik koruyucu maddeler içermeyen ürünlerdir. Organik ürün ile doğal ürün arasındaki temel fark, organik üretimin bütün aşamalarının kontrol altında olması ve belgelendirilmesidir. Ayrıca, organik ürünlerin, organik tarım yasası ve organik tarımın esasları ve uygulanmasına ilişkin yönetmelik esaslarına uygun olarak yetiştirilmesi, paketlenmesi ve etiketlenmesi gerekmektedir.

Organik bakliyat ürünleri de bu çerçevede hazırlanmaktadır. Bu kapamda organik yöntemlerle üretilen başlıca bakliyat ürünleri şunlardır: nohut, fasulye, soya fasulyesi, barbunya, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, sarı mercimek, bakla, bezelye ve börülce. Aslında bakliyat, bitkilerin olgunlaşan tohum kısımlarının kurutulmuş formudur. Kuru baklagiller, bitkisel kaynaklı ve en sağlıklı protein depolarıdır. Gün içinde alınması gerekli potasyum ve lif ihtiyacı, kuru baklagillerden alınabilir. Beklenen yararın elde edilmesi organik olmalarına bağlıdır.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik bakliyat test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik bakliyat testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.