Organik Baharatlar

Toprağın kalitesi, ekili baharatların besin içeriğinde önemli bir rol oynamaktadır. Organik olmayan tarımsal yöntemlerde asıl problem erken verimdir. Bu nedenle her türlü kimyasal gübre ve böcek ilacı kullanılmaktadır. Ancak bu durum toprağın kalitesine son derece kötü etki yapmaktadır. Organik tarımda ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Organik Baharatlar

Geleneksel baharat üretiminde toz haline getirilmiş baharatlara, paketleme sonrasında topaklanmayı önlemek amacı ile bir takım kimyasal maddeler ilave edilmektedir. Bu şekilde aslında baharatlara sodyum alüminosilikat, sodyum ferrosiyanür, kalsiyum silikat ve silikon dioksit gibi zararlı bazı kimyasallar karışmış olmaktadır. Asıl büyük sıkıntı üretici firmaların, bu konuda tüketicileri bilgilendirmiyor olmasıdır. Organik baharatlara ise, ürünün bütünlüğünü korumak için bu gibi topaklanmayı önleyici ajanlar ilave edilmemektedir.

Bu arada organik baharat üretiminde bitkilerin ekim sürecinde hiçbir sentetik kimyasal ve böcek ilacı kullanılmamaktadır. Bunların yerine organik gübre ve biyo gübreler tercih edilmektedir. Bu şekilde, geleneksel üretilen baharatların aksine, organik baharatlarda pestisit yükü yoktur ve baharatların sağlıklı yönleri öne çıkmaktadır.

Firmaların bir kısmı toplu üretim maliyetlerini düşürmek ve tatları çeşitlendirmek amacı ile, insan sağlığı için çok zararlı olan ilave dolgu maddeleri ve tatlar kullanmaktadr. Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına göre, geleneksel olarak üretilen baharatların, yüksek düzeyde mono sodyum glutamat içerdiği tespit edilmiştir. Bu madde mükemmel bir lezzet arttırıcı olmasına rağmen, sağlık bakımından çok tehlikelidir. Organik baharat üretiminde ekstra lezzet arttırıcılar ve dolgu maddeleri kullanılmamaktadır.

Kuruluşumuz, organik ürünler kapsamında organik baharat test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Organik baharat testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.