Geri Dönüştürülmüş Alüminyum Folyo

Günümüzde alüminyum, dünyada en geniş kullanım alanı bulan ikinci metaldir. Bina yapımından hava taşıtlarına kadar, buzdolabı, çamaşır makinası, kilma ve benzer beyaz eşyalardan dayanıklı tüketim mallarına, hatta gıda işleme ekipmanları ve saklama kaplarına kadar alüminyum kullanılmaktadır. Alüminyum doğada metal formunda değil, genel olarak alüminyum oksitler, demir oksitler, boksit ve kil karışımı şeklinde bulunmaktadır. Boksitten alüminyum metal üretimi ise oldukça karmaşık bir işlemdir.

Geri Dönüştürülmüş Alüminyum Folyo

Bugün alüminyum folyo, yemek pişirirken veya yiyecekleri paketlerken olduğu gibi, tek kullanımlık mutfak gereçleri arasında geniş bir yer tutmaktadır. Oysa alüminyum geri dönüşüm sürecinde bozulmayan bir maddedir, yani tekrar tekrar geri dönüştürülebilir özelliktedir. Geri dönüştürülen alüminyum, hammadde ihtiyacını ve değerli enerji kaynaklarının kullanımını azaltmaktadır. Geri dönüştürülen her bir ton alüminyum için, en az beş ton boksit korunmuş olmaktadır.

Alüminyum, ilk üretim sırasında kullanılan çok miktarda enerji ve kaynak yüzünden mutlaka geri dönüştürülmesi gereken değerli bir metaldir. Bu şekilde geri dönüştürülen alümünyum ile yüzde 95 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu bir televizyonu üç saat çalıştırmak için gerekli elektrik miktarı demektir. Aynı zamanda bir kilogramlık alüminyumun geri dönüşümü ile atmosfere salınan 20 kg sera gazından tasarruf edilmiş olmaktadır.

Geri dönüşüm için, alüminyum folyo atıkları, folyo yiyecek tepsileri ve içecek kutularının düzenli toplanması gerekmektedir.

Kuruluşumuz, ekolojik ürünler kapsamında geri dönüştürülmüş alüminyum folyo test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Geri dönüştürülmüş alüminyum folyo testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka ekolojik ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.