Ekolojik Tekstil Ürünleri

Tekstil sektörü, ekolojik olarak dünyadaki en zararlı sektör olarak kabul edilmektedir. Tekstil sektöründeki ekolojik problemler bazı üretim süreçlerinde ortaya çıkar ve bitmiş ürüne yansır. Ağartma ve boyama gibi üretim süreçlerinde, ekosistemi zehirleyen kimyasallar kullanılmaktadır. Bu bakımdan günümüzde ekolojik tekstil ürünlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Ekolojik tekstil ürünleri, veya yeşil tekstiller, organik ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaktadır.

Ekolojik Tekstil Ürünleri

Son yıllarda ekolojik konular, özellikle tekstil ve konfeksiyon sektöründe, çevre dostu olarak tanınmayan kötü bir üne sahip olmuştur. Bu sektörde geleneksel işletmeler çevreye zararlı atıkları serbest bırakmakta, büyük miktarda doğal kaynak tüketmekte ve üretim faaliyetleri sırasında çevreye çok fazla kimyasal atık bırakmaktadır. Bu nedenle ekolojik tekstile (ya da yeşil tekstillere) ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekolojik tekstil üretiminde üretim süreçlerinde kirliliği kontrol etmek ve ürünleri toksik etkiden arındırmak son derece önemlidir. Petrol bazlı ürünler çevreye zararlıdır ve çevreyi bu etkilerden korumak için, entegre bir kirlilik kontrolü yaklaşımına ihtiyaç duyulmaktadır. Artık çevre dostu kumaşlar normal tekstil ürünlerinin yerini almaktadır. Bu ürünler, organik ve geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmak için tasarlanan giysiler ve aksesuarlardır. Ekolojik tekstil faaliyetleri, bir tekstil ürününün kullanım ömrü boyunca çevresel etkilerini azaltmak veya daha düşük etkili ürünler kullanmak konusunda aktif olarak katkıda bulunmaktadır. Genel olarak tekstil üretimi ile ilgili dört temel çevresel faktör bulunmaktadır: su, enerji, kirlilik ve yenilenemeyen kaynakların kullanımı.

Kuruluşumuz, ekolojik ürünler kapsamında ekolojik tekstil ürünleri test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Ekolojik tekstil ürünleri testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka ekolojik ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.