Ekolojik Pet Şişeler

Tek kullanımlık plastik şişeler (pet şişeler) sadece çevre için değil, aynı zamanda insan sağlığı için de bir risk oluşturmaktadır. Bu nedenle günümüzde insanlar artık daha bilinçlidir ve bu plastik şişelerden uzaklaşmaktadır. Bugün plastik tüketimini azaltma yönünde atılacak her adım olumlu bulunmaktadır. Bu nedenle tek kullanımlık yerine yeniden kullanılabilir pet şişeler üretilmesi gündeme gelmiştir.

Ekolojik Pet Şişeler

Tek kullanımlık plastik şişeler çöp problemi yaratmakta, çevreyi kirletmekte, enerji ve kaynak israfı yaratmakta, doğada yok olması zaman almakta ve insanlarda sağlık riski yaratmaktadır. Son yıllarda plastik ürünler dünyasında bisfenol A (BPA) tehlikesi, giderek kendini daha fazla hissettirmektedir. Pet şişelerin yarattığı sağlık riskleri bugün hala tartışılmaktadır. Ancak şurası gerçektir ki, pet şişelerde, hem doğrudan hem de çevreye bırakıldıkları için dolaylı yoldan insan sağlığına zarar verme potansiyeli olan bir dizi kimyasal madde bulunmaktadır.

Bu olumsuz gelişmelere alternatif olarak ekolojik pet şişeler gündeme gelmiştir. Bu şişelerin başlıca kriterleri şunlardır:

  • İnsan sağlığı için zararsız
  • Çevre dostu (hem şişenin kendisinin tehlikeli kimyasallardan arındırılması hem de üretim sürecinin çevre üzerinde mümkün olan en az ayak izi bırakması)
  • İşlevsellik ve pratiklik
  • Sürdürülebilir olması

Ekolojik pet şişeler de hafiflik, dayanıklılık ve ucuzluk bakımından tek kullanımlık plastik şişeler ile aynı özelliklere sahiptir, ancak farklı olarak çevreye verilen zarar büyük ölçüde önlenmiş olmaktadır.

Kuruluşumuz, ekolojik ürünler kapsamında ekolojik pet şişe test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Ekolojik pet şişe testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka ekolojik ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.