Ekolojik Bardaklar

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde tüketiciler yılda yaklaşık 600 milyar adet kağıt ve plastik bardak kullanmaktadır. Son yıllarda gösterilen çabaların bir sonucu olarak bu bardakların bir kısmı geri dönüştürülebilir olsa da önemli miktarı değildir. Yine de bilinçli insanlar tek kullanımlık kahve fincanlarını kullandıkları için kendilerini suçlu hissetmektedir. Aşırı kirlenme yüzünden yerkürenin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu düşünenlerin sayısı giderek artmaktadır. Bu bakımdan insanlar çevre dostu kahve fincanlarından içmekte ve bunları üreten firmalara ve onlara hizmet eden kahve dükkanlarına destek olmaktadır.

Ekolojik Bardaklar

Bugün ABD’deki insanlar günde 500 milyon plastik bardak kullanmaktadır. Bunun anlamı, her yıl biyolojik olarak parçalanamayan 175 milyon plastik parçanın çöp alanlarına, suyollarına ve denizlere karışması demektir. Bu rakamlar dikkate alındığında, mevcut tek kullanımlık bardakları kullanmaya devam etmek sürdürülebilir bir çözüm değildir. Tek kullanımlık plastik bardak geri dönüştürülemez. Bir hafta boyunca her gün bir fincan kahve alan bir kişi, yılda 23 kilo atık üretmektedir. Bu nedenle ekolojik bardakların önemi ortadadır.

Geri dönüşüm destekçileri kahve içenleri, tek kullanımlık bardakları geri dönüştürmeye ikna etmeye çalışmaktadır. Her ne kadar ekolojik bardaklar, poliüretan kaplamaları ve plastik kapakları ile geri dönüşüm açısından sıkıntı yaratsa da, ya da plastik köpük kapların çok yavaş ayrışma süreçleri yüzünden çevre için kötü olduğu savunulsa da ekolojik bardakların bugün için en iyi alternatif olduğu varsayılmaktadır.

Kuruluşumuz, ekolojik ürünler kapsamında ekolojik bardak test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Ekolojik bardak testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka ekolojik ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.