Doğal Kuru Sebze ve Meyvalar

Sebze ve meyvaların sağlıklı gelişmesi durumunda, mikroorganizmalar yüzde 80’den fazla oranda su içerebilir. Mikroorganizmalar bu suyu, içinde büyüdükleri sebze ve meyvalardan almaktadır. Su gıdadan çıkarıldığı zaman mikroorganizmaların çoğalması da durmaktadır. Kurutma yöntemleri insanlığın uyguladığı en eski gıda koruma yöntemidir. Sebze ve meyvalardan nemin giderilmesi ile çürümeye neden olan mikroorganizmaların gelişmesi ve çoğalması önlenmiş olmaktadır.

Doğal Kuru Sebze ve Meyvalar

Kurutma işlemi ile işletmeler, paketleme, depolama ve nakliye maliyetlerinden önemli oranda tasarruf etmektedir. Çünkü gıda maddelerinin ağırlık ve hacimleri önemli miktarda azalmakta ve bu ürünlerin ortam sıcaklıklarında depolanması mümkün olmaktadır. Enerji maliyetlerindeki keskin artışlar, son yıllarda dünya genelinde kurumaya olan ilginin çarpıcı biçimde artmasına neden olmuştur.

Günümüzde her biri belli bir amaçla kullanılan çeşitli tipte kurutucular ve kurutma yöntemleri, ticari olarak meyva ve sebzeler dahil olmak üzere çok çeşitli gıda maddelerinden nemi çıkarmak için kullanılmaktadır. Ancak insan sağlığını ve çevreyi koruma gayretleri çerçevesinde kurutma yöntemlerinde de insanlar doğallık aramaya başlamışlardır. Bugün incir, kayısı, üzüm ve hurma gibi meyvaların ve bazı sebzelerin güneşte kurutulmaya çalışılması ve bazı durumlarda atmosferik dehidrasyon işlemlerine başvurulması bu nedenledir.

Doğal kurutma yöntemlerinin dayandığı ana faktörler şunlardır: meyva ve sebzelerin besin değerleri, orijinal özellikleri, kurutulmuş ürünün istenen fiziksel formu ve özellikleri, gerekli işleme koşulları ve işleme maliyetleri.

Kuruluşumuz, doğal ürünler kapsamında doğal kuru sebze ve meyva test hizmetleri de vermektedir. Bu testler ile işletmeler daha kaliteli, etkin ve yüksek performanslı üretim yapmakta ve insan sağlığının korunması ve gelecek nesillere daha yaşanılır bir çevre bırakılması konusunda sorumluluklarını yerine getirmiş olmaktadır.

Doğal kuru sebze ve meyva testleri yanı sıra kuruluşumuz, başka doğal ürün ölçüm, test, analiz, değerlendirme ve belgelendirme hizmetleri de vermektedir.